عنوان
احتمال بازخرید خودروهای جنجالی فولکس‌واگن
توضیحات
 •  

 

احتمال بازخرید خودروهای جنجالی فولکس‌واگن

 

 

   

  به‌گزارش بخش مالی سی‌ان‌ان، «رابرت گیفرا»، وکیل کمپانی فولکس‌واگن، هفته گذشته به دادگاه فدرال سانفرانسیسکو اعلام کرد: گرچه این کمپانی برنامه‌ای را برای تعمیر اکثر 575 هزار دستگاه خودروی دیزلی به فروش رسیده در آمریکا -که با قوانین آلایندگی این کشور همخوانی ندارند- را در دستور کار خود دارد، اما برنامه بازخرید خودروهای معیوب برای برخی خودروها، راه حل بهتری خواهد بود.

  وی خطاب به دادگاه افزود: یکی از موارد مطرح در این برنامه، بحث زمان‌بندی است و برای برخی مدل‌ها که ممکن است رفع اشکال بیش از حد طبیعی طولانی شود، گزینه بازخرید خودروها را درنظر داریم؛ هرچند هنوز انجام این تصمیم کاملا مشخص و قطعی نشده است.

  این بیانیه فولکس‌واگن، قوی‌ترین اعلام نظری است که این کمپانی نسبت به بازخرید برخی خودروهای معیوب داشته است. «ماتیاس مولر»، مدیرعامل فولکس‌واگن در خلال نمایشگاه خودروی «دیترویت» که اوایل ماه جاری برگزار شد، اظهار داشت: از نظر احتمالات این فرضیه که فولکس‌واگن اقدام به خرید دوباره خودروهای معیوب از مشتریان خسارت دیده کند، مطرح است. با این‌حال، مسئولان این کمپانی همچنان جلسانی را با «آژانس حفاظت از محیط زیست» و «هیات منابع هوایی کالیفرنیا»، دو مرجع رسیدگی به تخلفات آلایندگی فولکس‌واگن، برگزار می‌کند تا به یک راه حل مشترک دست یابد.

  فولکس‌واگن، سال گذشته صراحتا اعتراف کرد که با نصب نرم‌افزاری در خودروهای دیزلی خود، حجم آلایندگی آنها را 40 برابر کمتر از سطح واقعی نشان داده تا بدین‌ترتیب از تست فنی آلایندگی گذر کنند. مسئولان این کمپانی، تا اینجای کار، یک صندوق تامین خسارت راه‌اندازی کرده‌اند تا میزان خسارت‌های مالی و همین‌طور افت قیمت خودروهای خریداران را در هنگام فروش برآورد کنند. آنها همچنین برای دلجویی و عذرخواهی از صاحبان این خودروها، پیشنهاد پرداخت 500 دلار وجه نقد و همین‌طور 500 دلار تخفیف برای خرید بعدی صاحبان این خودروها درنظر گرفته‌اند. با این‌حال، بسیاری از صاحبان این خودروهای جنجالی، در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان اعلام کردند: ترجیح می‌دهیم کمپانی فولکس‌واگن به‌جای رفع مشکل خودروهای ما، آنها را پس بگیرد و پول ما را برگرداند.